Gluténmentes alap mézeskalács receptet próbáltam ki a minap, ami laktózmentes is.
Ez most minden díszítést nélkülöz, mert ez egy próba sütésnek indult, de szerintem annyira jól nézett ki dekor nélkül, hogy gondoltam érdemes megosztani. A díszítéshez egyébként is elkel egy kis kézügyesség, amivel én nem büszkélkedhetek… mert irtó kétbalkezes vagyok!
Szóval, ha biztosra akarsz menni a karácsonyi vendégvárásnál, és te se sütöttél még gluténmentes életedben mézeskalácsot, akkor érdemes gyakorolni, hogy karácsonykor már csak a dekorációra legyen gondod.
Megvallom, én lehet a karácsonyi asztalra se fogom feldíszíteni, mert így is mutatósak, szimplán aranybarnán. A fenyőfa, rénszarvas, mikulás forma így is megvan.
Persze lenne még hova fejlődni, mert egy kicsit berepedeztek a gluténmentes mézeseim, ennek az okára még rá kell jönnöm…
A recept nagyon egyszerű, nem is igényel sok időt! Kezdő konyhatündérek is nyugodtan kipróbálhatják, ígérhetem, hogy sikeres lesz!
Jöjjön is a lényeg, a gluténmentes mézeskalács alap receptje:
Előkészítés: 40 perc
Sütési idő: 15 perc
Hozzávalók:
250 g Mix B – Bread-Mix
2 g sütőpor
60 g cukor
4 g mézeskalács fűszerkeverék
2 g fahéj
1 csipet só 50 g margarin
1 tojás
60 g méz
30 ml laktózmentes tej
Elkészítése:
Az átszitált lisztet elkeverjük a sütőporral, cukorral, mézeskalács fűszerkeverékkel, fahéjjal, sóval, majd elmorzsoljuk a felkockázott margarinnal.
Ezt követően hozzáadjuk a tojást, a mézet és a laktózmentes tejet, majd összegyúrjuk a tésztát. (Minél tovább dolgozunk rajta, annál jobban felmelegszik a vaj és a méz, így ruganyosabb tésztát kapunk.)
Enyhén lisztezett nyújtólapon kinyújtjuk a tésztát és tetszés szerinti formákat szaggatunk belőle.
A kiszaggatott formákat sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük.
180 fokra előmelegített sütőben – alsó-felső sütés üzemmódban – eredeti recept szerint kb. 8 perc alatt megsütjük a mézeseket. Nekem egy gyengébb sütőm van, így nekem kellett 15 perc is, amíg szépen kisültek.
Az íze remek, az állaga puha (másnapra egy kicsit kemény lett, de még élvezhetően), nekem megcsúszott egy kicsit a kezem a mézeskalács fűszerkeverékkel és a fahéjjal, több ment bele, mint írva volt, de cseppet sem bántam, mert igazán intenzív mézeskalács ízvilágot kaptam. Legközelebb is túlzásba fogok esni a fűszerekkel!
Légmentesen zárható dobozban érdemes tárolni, egyébként azt olvastam valahol, hogy a mézeskalács az a süti, aminek jót tesz, ha áll egy kicsit.
Amennyire féltem neki állni a mézeseknek, annyira nagy öröm volt a végeredmény, és boldogsággal tölt el, hogy megsütöttem életem első mézeskalácsát.
Ha neked is az első lenne, bátran vágj bele, ne félj, nem lesz kudarc! De ha gyakorlott vagy, akkor is érdemes kipróbálni, mert mindig tanulhat az ember valami újat.
Karácsony nincs mézeskalács nélkül, még akkor sem, ha gluténérzékenységgel „áldott” meg az élet!
Jó szórakozást a készítéséhez, és sok örömöt a pihe-puha mézesekhez!